
Przebieg zabiegu i przygotowanie
Terapia hiperbaryczna polega na oddychaniu czystym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia co pozwala na skuteczne dostarczanie tlenu do tkanek organizmu. Jest to spowodowane tym, że pod wysokim ciśnieniem tlen łatwiej przenika do komórek organizmu. Co więcej, podczas terapii w komorze hiperbarycznej tlen przenika w głąb organizmu nawet w miejscach, które są słabo ukrwione, co jest niemożliwe w atmosferze normalnego ciśnienia. Standardowo zabieg trwa 60 min. ( można go wydłużyć do 90 min.) na podwyższonym ciśnieniu i odbywa się raz dziennie.
Całkowita ilość zabiegów dla poszczególnych osób wynosi od 10 do 30 zabiegów, po której sugeruje się 30 dni przerwy, następnie można powrócić do zabiegów – zależy to od rozpoznanego schorzenia. Zabiegi w komorze hiperbarycznej, aby przyniosły oczekiwane efekty, muszą być wykonywane systematycznie.
Prosimy o przygotowanie się do terapii hiperbarycznej w następujący sposób:
-
Należy zmyć makijaż
-
Nie stosować balsamów i kremów
-
Nie używać lakierów ani żelów do włosów
-
Nie używać perfum
-
Nie malować paznokci 2 dni przed zabiegiem
-
Wyjąć soczewki z oczu i protezy zębowe
Osoby palące prosimy o wstrzymanie się z paleniem papierosów przynajmniej na 2 godz. przed rozpoczęciem sesji (im dłużej tym lepiej).
Przed zabiegiem obowiązuje zakaz spożywania alkoholu.
Nie zaleca się bezpośrednio przed sesją picia napojów gazowanych.
Opatrunki zakładane w dniu sprężania przed ekspozycją nie powinny zawierać w składzie preparatów na bazie tłuszczów (kremów, maści).
Osoby z cukrzycą powinny przed sesją spożyć posiłek i przyjąć leki przeciwcukrzycowe według stosowanego dotychczas schematu leczenia.

Bezpośrednio przed terapią należy:
-
Przebrać się w bawełniane ubranie
-
Zdjąć całą biżuterię
-
Zdjąć buty
-
Należy skorzystać z toalety
Do komory nie wolno wnosić:
-
zapalniczek
-
zapałek
-
telefonów komórkowych
-
baterii
-
termometrów
-
syntetycznych ubrań i materiałów
-
urządzeń elektrycznych (radioodbiorniki, odtwarzacze mp3)
-
materiałów łatwopalnych
-
świeżych wydruków (gazet itp.)
-
materiałów metalowych (w tym biżuterii także ze złota czy srebra)
Przebieg zabiegu:
-
wchodzimy do komory, kładziemy się następnie do twarzy przykładamy maskę przez którą podawany jest tlen
-
ciśnienie wewnątrz komory jest stopniowo zwiększane do uzyskania odpowiedniego poziomu. Na tym etapie może być odczuwalny lekki dyskomfort związany z zatykaniem się uszu (podobny do tego, jakie towarzyszy nam podczas lotu samolotem przy starcie i lądowaniu). Należy wtedy częściej przełykać ślinę, przełykać wodę bądź też zacisnąć palcami nos i dmuchać silnie powietrze nie otwierając jednocześnie ust. Aby zmniejszyć nieprzyjemne odczucie w uszach podnoszenie i zmniejszanie ciśnienia przebiega bardzo powoli.
-
po osiągnięciu pożądanej wysokości ciśnienia przez 60 min. jest ono podtrzymywane na poziomie docelowej wartości
-
przed zakończeniem zabiegu ciśnienie jest stopniowo zmniejszane do wyrównania z ciśnieniem atmosferycznym
-
po wyrównaniu ciśnień można opuścić komorę
Podczas zabiegu odpoczywając można czytać książkę lub oglądać telewizję.
W trakcie sesji operator komory jest w stałym kontakcie wzrokowym i dźwiękowym z osobą przebywającą w środku.
Po zabiegu zwykle odczuwamy lekkość i przypływ energii, choć niektórzy mogą czuć się zmęczeni i senni. Są to odczuwalne efekty, jednak wiele procesów niewidocznych dla nas przebiega wewnątrz naszego organizmu. Tlenoterapia zwiększa szansę na regenerację komórek, które od lat niedomagały z wielu przyczyn m.in. stres, choroba, toksyny czy zła dieta. Badania wykazują, że organizm otrzymuje najwięcej korzyści z terapii powyżej 10 zabiegów, dlatego aby osiągnąć zamierzony efekt zaleca się je wykonywać systematycznie.