Medical Tlen

Korzystne efekty tlenoterapii hiperbarycznej

Wspomaga leczenie autyzmu i porażenia mózgowego

Do dziś jednoznacznie nie stwierdzono co jest przyczyną defektu neurologicznego powodującego autyzm. Badania wskazują, że leczenie w komorze hiperbarycznej znacznie wpływa na poprawę zdrowia małych pacjentów: lepszy kontakt wzrokowy, poprawę umiejętności komunikowania się (zwiększenie zasobu słownictwa, budowanie dłuższych zdań), poprawę w zakresie rozumienia języka, większą aktywność i zaangażowanie, zmniejszenie lękliwości i objawów frustracji, poprawia trawienie i zmniejsza wybredność na jedzenie. Powodem poprawy, przy takiej terapii, jest zmniejszenie stanu zapalnego i usprawnienie przepływu tlenu w mózgu, zwiększenie stężenia tego gazu w organizmie może również skutkować szybszą regeneracją tkanek.

Wspomaga leczenie powikłań cukrzycy (stopa cukrzycowa)

Tlenoterapia hiperbaryczna okazuje się pomocna również w leczeniu pacjentów z cukrzycą, mających trudno gojące się rany i owrzodzenia. Przyczyną tego jest niedotlenienie organizmu, zaburzenia krążenia krwi i obumieranie tkanek. W wysiłkach zmierzających do odratowania kończyn tlen hiperbaryczny może znacząco pomóc w skuteczności leczenia. Tlen dostarczony w większej ilości do chorych niedotlenionych tkanek oraz narządów wpływa na poprawę stymulacji ich pracy.

Wspomaga regenerację organizmu u sportowców

Wydolność organizmu jest silnie uzależniona od kondycji fizycznej sportowca. Komora hiperbaryczna zdecydowanie poprawia ogólny stan zdrowia zawodnika. Zespoły z profesjonalnych lig NBA, NFL, NHL wykorzystują komorę  hiperbaryczną w procesie treningu swoich zawodników. Z terapii hiperbarycznej korzystają światowej klasy zawodnicy sportów wyczynowych: piłkarze, kolarze czy pływacy. Komora hiperbaryczna tworząc środowisko zwiększonego ciśnienia w otoczeniu pacjenta, powoduje większą absorpcję tlenu do organizmu, pobudza szpik kostny do produkcji komórek macierzystych, dzięki temu jest ich w krwiobiegu o 8 razy więcej niż w normalnych warunkach. Zwiększone stężenie tlenu we krwi pozwala dostarczyć większą ilość tlenu do narządów, stymulując naturalny proces gojenia się. Zwiększa zdolność czerwonych krwinek i osocza do przenoszenia tlenu do komórek, zmniejsza stan zapalny oraz wspomaga odbudowę uszkodzonych tkanek. Ma dobry wpływ na procesy regeneracyjne zachodzące w tkance kostnej, chrząstce oraz w mięśniach szkieletowych. Wykorzystywana jest jako środek w leczeniu kontuzji sportowych: naderwania wiązadeł, stłuczenia mięśni, skręcenia stawów oraz jako środek redukujący ból i obrzęki. Urazy tkanek miękkich są częstym problemem z jakim się oni borykają. W efekcie czas rekonwalescencji zmniejsza się a wydolność i wytrzymałość wzrasta. Coraz więcej sportowców dzięki zastosowaniu tlenoterapii hiperbarycznej po absencji spowodowanej kontuzją lub spadkiem wydolności wraca do sportu znacznie szybciej i ze zwiększoną siłą fizyczną. W 2006 roku Światowa Agencja Antydopingowa w komisji etyki orzekła, że komory hiperbaryczne zwiększają wydolność organizmu. Jednocześnie komitet wykonawczy powstrzymał się od dodania ich do listy zakazanych substancji i metod.

Wpływa na odmładzanie

Zabiegi w komorze hiperbarycznej są prawdziwym wybawieniem w kosmetyce, możemy to ująć jako „kosmetykę od wewnątrz”, dlatego dotlenianie zalecane jest dla wszystkich którzy chcą opóźnić proces starzenia, zachować zdrowy wygląd skóry, zapobiec przedwczesnym zmarszczkom oraz zachować sprawność fizyczną na dłuższy czas.

Wspomaga leczenie przewlekłych stanów zapalnych

Tlenoterapia hiperbaryczna może odegrać pomocną rolę w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych, które do końca nie zostały właściwie wyleczone. Łagodny ale przewlekły stan zapalny przez dłuższy czas w naszym organizmie przyczynia się do powstania wielu poważnych chorób przewlekłych. Jest to niebezpieczny stan, który pojawia się w sposób niezauważalny, ale skutek tego może być dość poważny. Bardzo skuteczną metodą wspomagającą leczenie stanów zapalnych okazuje się tlenoterapia hiperbaryczna. Podczas zabiegu czysty tlen nie tylko łączy się z hemoglobiną, ale również z łatwością przenika do wszystkich płynów fizjologicznych oraz komórek ciała, także tych źle ukrwionych, gdzie powstaje doskonałe środowisko do redukcji stanu zapalnego. Stymuluje układ immunologiczny i znacząco poprawia odporność organizmu: usprawnia mikrokrążenie w naczyniach włosowatych oraz krążenie limfatyczne; zmniejsza ryzyko wystąpienia uszkodzeń inicjujących powstanie chorób.

Ma zastosowanie w dermatologii (choroby przewlekłe skóry: łuszczyca, pokrzywka, wysypka, rumień, AZS, trądzik)

Choć przyczyny zmian i chorób skórnych mogą być różnorakie, leczenie wielu z nich okazuje się zadziwiająco proste dzięki zastosowaniu tlenoterapii hiperbarycznej. Działa ona stymulująco na fibroblasty, które odpowiedzialne są za syntezę m.in. kolagenu i elastyny, czyli włókien zapewniających elastyczność skórze, sprzyja wydajniejszej regeneracja nabłonka, przyspiesza wydalanie toksyn, zwiększa utlenienie tkanek, poprawia metabolizm całego ciała. Tlenoterapia hiperbaryczna redukuje stan zapalny, przyspiesza gojenie ran skórnych i wzmacnia układ immunologiczny, dzięki czemu zwalcza zakażenia i nie dopuszcza do powstania infekcji.

Wspomaga w leczeniu chorób przewodu pokarmowego

Wśród wskazań do zastosowania tlenoterapii hiperbarycznej jest również leczenie i profilaktyka chorób przewodu pokarmowego (problemy z wchłanianiem pokarmu – zaburzenia przewodu pokarmowego, choroba wrzodowa, niedrożność jelit, wrzodziejące zapalenie jelit i inne choroby jelit, wirusowe zapalenie wątroby typu B). Korzystny wpływ tlenoterapii: zwiększa zawartość tlenu w niedotlenionych tkankach ściany jelita oraz poprawia ukrwienie ścian jelit, łagodzi dolegliwości bólowe, przyśpiesza proces gojenia się owrzodzeń i nadżerek, poprawa kurczliwości i perystaltyki jelit, zmniejsza objętość gazów jelitowych, zmniejsza powikłania ropne i septyczne, skraca czas rehabilitacji pozabiegowej.

Wspomaga w leczeniu nadwagi i otyłości 

Oddychanie czystym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia wpływa znacznie na zwiększenie ilości tlenu rozpuszczonego w krwiobiegu. Dzięki temu tlen dociera do wszystkich komórek i tkanek ciała. Efektem tego jest zwiększenie wydolności organizmu, przyśpiesza przemianę materii oraz zwiększa tempo metabolizmu dzięki czemu powoduje szybszą i efektowną utratę nadmiaru masy ciała i wyszczupla sylwetkę.

Wspomaga w leczeniu zaburzeń seksualnych

Zastosowanie tlenoterapii wpływa również na poprawę zaburzeń seksualnych, takich jak obniżone libido czy impotencja. Dotlenienie i rozrzedzenie krwi w trakcie terapii to lepsze ukrwienie wszystkich organów i narządów.

Ma korzystny wpływ na choroby neurologiczne: udary mózgu, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera

Zabiegi w komorze hiperbarycznej dostarczają większą ilość tlenu do organizmu. W ten sposób dotlenia się mózg i zwiększa jego aktywność. Dzięki temu poprawia pracę układu nerwowego, redukuje obrzęk mózgu, zwiększa przepływ dotlenionej krwi, chroni uszkodzony obszar w tkance nerwowej. Zmniejsza to ilość uszkodzeń mózgu powstałych na skutek wylewów czy udarów. Oddychanie czystym tlenem na podwyższonym ciśnieniu sprawia, że tlen rozchodzi się wraz z krwią w miejsca o słabym natlenieniu.

Wspomaga leczenie oparzeń i trudno gojących się ran 

Na skutek oparzenia tkanek miękkich (skóra i mięśnie) następuje gwałtowny spadek ich ukrwienia. Z powodu uszkodzenia ścian naczyń dochodzi do powstawania obrzęków, obejmujących głębokie warstwy skóry i mięśni, co w efekcie może doprowadzić do większych uszkodzeń niż pierwotny uraz. HBO redukuje obrzęki oraz zmniejsza utratę płynów przez powierzchnię uszkodzonej skóry. Tlen docierając do tkanek uszkodzonego obszaru wspomaga proces gojenia. W efekcie obszar uszkodzonych tkanek konieczny do opracowania chirurgicznego zmniejsza się. Efekty terapii HBO są uzależnione w tym przypadku od szybkości jej zastosowania. Przyczyną braku gojenia się ran jest ich niedotlenienie, które powstaje na skutek uszkodzonych naczyń krwionośnych. Terapia hiperbaryczna przyspiesza regenerację uszkodzonego obszaru, wpływa korzystnie na odbudowę uszkodzonych naczyń krwionośnych i zwiększa ilość tlenu we krwi, dzięki czemu rany goją się szybciej.

Wspomaga leczenie nagłej głuchoty

Nagła głuchota to częściowa lub całkowita niezdolność odbierania bodźców akustycznych, które spowodowane mogą być urazem mechanicznym, zakażeniem wirusowym, bakteryjnym, zaburzeniem autoimmunologicznym lub naczyniowym. Komórki czuciowe ucha wewnętrznego nie mają pełnego bezpośredniego zaopatrzenia w tlen drogą naczyniową, dlatego są one uzależnione od wychwytu tlenu z endolimfy drogą dyfuzji. Tlenoterapia hiperbaryczna jest metodą zwiększającą ciśnienie parcjalne tlenu w uchu wewnętrznym. Tlen podany pod ciśnieniem poprawia właściwości reologiczne i mikrokrążenie, co skutkuje optymalizacją warunków regeneracji struktur ucha wewnętrznego. Już wiele badań naukowych potwierdza, że terapia tlenem hiperbarycznym przynosi bardzo dobre rezultaty w leczeniu nagłej głuchoty. Jak potwierdzają specjaliści, wczesne rozpoczęcie leczenia tlenem hiperbarycznym istotnie poprawia rokowania pacjenta, a nawet powoduje całkowite ustąpienie zaburzeń słuchu. Do leczenia HBOT kwalifikuje się następujące choroby narządu słuchu: nagła głuchota, szumy uszne, choroba Maniere’a, uraz akustyczny, zapalenie ucha zewnętrznego.

Migrenowe bóle głowy 

Podczas zabiegu w komorze hiperbarycznej poprawia się przepływ krwi do mięśni i mózgu, co powoduje zmniejszenie napięcia mięśniowego i objawów migrenowych. Dotleniona krew dopływająca do tkanek mózgowych uzupełnia braki tlenowe w komórkach obkurczając tym samym naczynia krwionośne i w efekcie naturalnie eliminuje bóle migrenowe. Pacjenci korzystający z tlenoterapii zauważyli ustąpienie objawów lub rzadsze ich występowanie. 

Borelioza

Jest to bardzo niebezpieczna choroba, z którą często nie radzą sobie antybiotyki, szczególnie w przypadku, gdy nie podejmiemy leczenia krótko po kontakcie z kleszczem. Lista objawów boreliozy jest bardzo długa m.in. występuje gorączka, dreszcze, poty, zapalenie stawów oraz wiele symptomów ze strony ośrodkowego układu nerwowego (borelioza może występować pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu). Tlenoterapia hiperbaryczna redukuje stany zapalne i już na początku terapii może złagodzić lub eliminować niektóre z objawów przewlekłej infekcji. Dodatkowo regularne sesje HBOT wspierają organizm podczas długotrwałej antybiotykoterapii. Tlen to silny środek bakteriobójczy, natomiast Borrelia burgdorferi (bakterie wywołujące boreliozę) umierają w obfitej ilości tlenu. Tlenoterapia jest skuteczna wobec bakterii beztlenowych, które wywołują wiele infekcji zagrażających życiu. Tlen zabija wewnątrzkomórkowe bakterie (m.in. Mycoplazma, Bartonella), wirusy i pierwotniaki, wspomagając rozwój nowych komórek. Działający jak antybiotyk tlen zakłóca metabolizm bakterii. Ponadto w wyniku tlenoterapii powstają wolne rodniki, które są toksyczne dla mikroorganizmów, zaś sama terapia może okazać się złotym środkiem w przypadku infekcji odpornych na antybiotyki – podanie tlenu pod wyższym ciśnieniem w komorze hiperbarycznej sprawi, że działanie leków będzie skuteczniejsze.

Wpływa na rehabilitację kardiologiczną

Korzystając z tlenoterapii hiperbarycznej wspomagamy organizm większą ilością tlenu, który wraz z osoczem i krwią dociera do wszystkich komórek i tkanek organizmu. W ten sposób tlenoterapia poprawia efekty leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego: dostarcza tlenu, który odżywia, leczy i pomaga w przywróceniu krążenia w tym obszarze, uelastycznia ścianki żył i rozrzedza krew, dzięki czemu następuje lepsze ukrwienie wszystkich tkanek i narządów, zwiększa dopływ tlenu do serca i dzięki temu skutecznie zapobiega uszkodzeniom mięśnia serca i atakom serca m.in. u osób z zespołem wieńcowym.

Wspomaga w leczeniu reumatyzmu

Hiperbaria tlenowa jest wspaniałą pomocą w leczeniu schorzeń reumatoidalnych.  Dlatego, że poprzez eliminację stanu zapalnego oraz innych czynników immunologicznych znacząco hamuje ona rozwój procesu chorobowego a jednocześnie koi ból, znieczula oraz regeneruje wszystkie tkanki ustroju.

Ma zastosowanie w chirurgii ogólnej i plastycznej oraz w ortopedii

Korzyści z tlenoterapii hiperbarycznej mogą osiągnąć pacjenci po przebytych operacjach chirurgicznych, ortopedycznych oraz plastycznych. Po przebytych zabiegach mogą pojawić się powikłania pooperacyjne, należą do nich: zakażenia, obrzęki, niedokrwienie, martwica, niedowłady. To wszystko pogarsza stan zdrowia. Uszkodzone tkanki cierpią z powodu ingerencji chirurgicznej oraz z  braku dostępu tlenu, który spełnia funkcje regenerujące. Tlenoterapia w tym momencie może odegrać bardzo ważną rolę. Po dostarczeniu tlenu przy podwyższonym ciśnieniu, poprawimy ciśnienie krwi i maksymalne dotlenienie tkanek, co przyśpieszy gojenie ran, zmniejszy ryzyko powikłań pooperacyjnych, przyśpieszy regenerację nabłonka, wzrost kości oraz chrząstek, zwiększy utlenienie i przepływ krwi w tkankach niedotlenionych, zwiększy aktywność granulocytów, które wykazują zdolność niszczenia bakterii. Przyśpieszy wydalenie toksyn i poprawę metabolizmu całego ciała. Tlenoterapia hiperbaryczna pomaga również zminimalizować powikłania. Dobrze jest również skorzystać z komory hiperbarycznej przed zabiegiem, aby lepiej przygotować organizm do „ingerencji zewnętrznej”. Przebywając w podwyższonym ciśnieniu i otrzymując dużą dawkę tlenu robimy jakby „zapas” jego w komórkach, co sprawi, że po zabiegu regeneracja organizmu przebiegnie zdecydowanie szybciej, zmniejszy się ryzyko powikłań a również skróci się czas rekonwalescencji.