Zastosowania

Wspomaga leczenie autyzmu 

Do dziś jednoznacznie nie stwierdzono co jest przyczyną defektu neurologicznego powodującego autyzm. Badania nad układem nerwowym doprowadziły zachodnich lekarzy i naukowców do wniosku, że znaczącym czynnikiem w terapii autyzmu może być zapewnienie komórkom mózgowym odpowiedniego poziomu dotlenienia przy wykorzystaniu komory hiperbarycznej.

Za skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej w przypadku owych zaburzeń odpowiada zwiększony dopływ tlenu do mózgu, wzmożona angiogeneza czy neurogeneza (tworzenia się nowych neuronów mózgowych oraz ochronę już istniejących) ale również skuteczne usuwanie toksyn, działanie przeciwzapalne i regeneracyjne na jelita oraz stymulacja produkcji komórek macierzystych. Zwiększenie stężenia tego gazu w organizmie może również skutkować szybszą regeneracją tkanek oraz usprawnieniem mechanizmu naprawy genów.

Nie mówimy oczywiście o wyleczeniu, ale o poprawie pewnych elementów zachowania, niektórych funkcji i jakości życia autystycznych dzieci” – mówi dr Dan Rossignol z International Child Development Resource Centre na Florydzie.

Hiperbaryczna terapia tlenowa może pomóc osobom dotkniętym autyzmem m.in.:

 • zmniejsza stan zapalny mózgu

 • dotlenia rejony dotknięte hipoperfuzją (zmniejszonym przepływem krwi)

 • sprzyja angiogenezie (tworzeniu nowych naczyń krwionośnych)

 • usuwa toksyny

 • przyspiesza regenerację jelit

 • stymuluje produkcję komórek macierzystych

 • hamuje rozwój bakterii i grzybów chorobotwórczych

Na świecie terapia hiperbaryczna u dzieci z autyzmem jest powszechnie stosowana. Dzieci bardzo dobrze reagują na tę terapię. W dużej ilości przypadków przywracana jest umiejętność mowy, skupiania się, a także nauki – pamięć i zdolność koncentracji. Poprawiają się zachowania i ogólny stan dziecka m.in.: polepszenie kontaktu wzrokowego, poprawa funkcji językowych, lepszy sen, zmniejszenie objawów zniechęcenia i drażliwości, lepsze radzenie sobie z zadaniami, poprawa działania układu immunologicznego ( rzadsze infekcje wirusowe), zmniejszenie lub ustąpienie dolegliwości jelitowych, poprawa w obrębie małej i dużej motoryki, lepszy kontakt z dzieckiem.

Terapia hiperbaryczna jest też szansą na polepszenie jakości życia osób chorych na autyzm, ale też na zespół ASPEGERA czy ADHD. Jak dotąd żaden inny zabieg nie jest w stanie tak w znaczącym stopniu pobudzić prace układu nerwowego.

Cukrzyca

Zespół stopy cukrzycowej to schorzenie o złożonej etiologii. Przyczyną największych zmian jest pogorszenie ukrwienia stopy wynikające z rozwoju zmian miażdżycowych, zmniejszenie elastyczności oraz zwiększenia lepkości krwi i skłonności do zakrzepów.

Leczenie zespołu stopy cukrzycowej jest wielokierunkowe, a wykorzystanie hiperbarycznej terapii tlenowej daje bardzo dobre rezultaty. Komora hiperbaryczna działa na wielu płaszczyznach:

* nie dopuszcza do rozwoju infekcji
* działa toksycznie na beztlenowce
* zapewnia poprawę gojenia się rany
* skraca czas regeneracji uszkodzonych tkanek

Jak wykazują badania, zastosowanie komory hiperbarycznej w leczeniu skojarzonym stopy cukrzycowej prowadzi do całkowitego zagojenia się ran, bądź do znacznej poprawy stanu miejscowego, co zapobiega amputacjom lub pozwala na ograniczenie ich zakresu.

W warunkach zwiększonego ciśnienia tlen stymuluje organizm do tworzenia nowych naczyń krwionośnych i poprawia dotlenienie obszarów rany, które w przypadku cukrzycy wynikają z nieprawidłowego ukrwienia, a także zwiększa ilość fibroblastów, które syntetyzują kolagen i odpowiadają za „zamykanie ran”.

Hiperbaria tlenowa ma również działanie antybakteryjne i antywirusowe – niszczy w ten sposób mikroorganizmy i infekcje, które często występują w przebiegu owrzodzeń i niezasklepionych ran. Dopiero czysty obszar może być zdolny do prawidłowego gojenia. Poprawia ogólne zdolności obronne organizmu i likwiduje stany zapalne, które są źródłem trudno gojących się ran.

Wspomaga regenerację organizmu u sportowców

Wydolność organizmu jest silnie uzależniona od kondycji fizycznej sportowca. Komora hiperbaryczna zdecydowanie poprawia ogólny stan zdrowia zawodnika. Zespoły z profesjonalnych lig NBA, NFL, NHL wykorzystują komorę  hiperbaryczną w procesie treningu swoich zawodników. Z terapii hiperbarycznej korzystają światowej klasy zawodnicy sportów wyczynowych: piłkarze, kolarze czy pływacy.

Komora hiperbaryczna tworząc środowisko zwiększonego ciśnienia w otoczeniu, powoduje większą absorpcję tlenu do organizmu, pobudza szpik kostny do produkcji komórek macierzystych, dzięki temu jest ich w krwiobiegu o 8 razy więcej niż w normalnych warunkach. Zwiększone stężenie tlenu we krwi pozwala dostarczyć większą ilość tlenu do narządów, stymulując naturalny proces gojenia się. Zwiększa zdolność czerwonych krwinek i osocza do przenoszenia tlenu do komórek, zmniejsza stan zapalny oraz wspomaga odbudowę uszkodzonych tkanek. Ma dobry wpływ na procesy regeneracyjne zachodzące w tkance kostnej, chrząstce oraz w mięśniach szkieletowych. Wykorzystywana jest jako środek w leczeniu kontuzji sportowych: naderwania wiązadeł, stłuczenia mięśni, skręcenia stawów oraz jako środek redukujący ból i obrzęki. Urazy tkanek miękkich są częstym problemem z jakim się oni borykają. W efekcie czas rekonwalescencji zmniejsza się a wydolność i wytrzymałość wzrasta. Coraz więcej sportowców dzięki zastosowaniu tlenoterapii hiperbarycznej po absencji spowodowanej kontuzją lub spadkiem wydolności wraca do sportu znacznie szybciej i ze zwiększoną siłą fizyczną. 

W 2006 roku Światowa Agencja Antydopingowa w komisji etyki orzekła, że komory hiperbaryczne zwiększają wydolność organizmu. Jednocześnie komitet wykonawczy powstrzymał się od dodania ich do listy zakazanych substancji i metod.

Opóźnienie procesów starzenia się 

Zabiegi w komorze hiperbarycznej są prawdziwym wybawieniem w kosmetyce, możemy to ująć jako „kosmetykę od wewnątrz”, dlatego dotlenianie zalecane jest dla wszystkich którzy chcą opóźnić proces starzenia, zachować zdrowy wygląd skóry, zapobiec przedwczesnym zmarszczkom oraz zachować sprawność fizyczną na dłuższy czas.

Wspomaga leczenie przewlekłych stanów zapalnych

Tlenoterapia hiperbaryczna może odegrać pomocną rolę w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych, które do końca nie zostały właściwie wyleczone. Łagodny ale przewlekły stan zapalny przez dłuższy czas w naszym organizmie przyczynia się do powstania wielu poważnych chorób przewlekłych. Jest to niebezpieczny stan, który pojawia się w sposób niezauważalny, ale skutek tego może być dość poważny. Bardzo skuteczną metodą wspomagającą leczenie stanów zapalnych okazuje się tlenoterapia hiperbaryczna. Podczas zabiegu czysty tlen nie tylko łączy się z hemoglobiną, ale również z łatwością przenika do wszystkich płynów fizjologicznych oraz komórek ciała, także tych źle ukrwionych, gdzie powstaje doskonałe środowisko do redukcji stanu zapalnego. Stymuluje układ immunologiczny i znacząco poprawia odporność organizmu: usprawnia mikrokrążenie w naczyniach włosowatych oraz krążenie limfatyczne; zmniejsza ryzyko wystąpienia uszkodzeń inicjujących powstanie chorób.

Dermatologia

Ma zastosowanie w dermatologii (choroby przewlekłe skóry: łuszczyca, pokrzywka, wysypka, rumień, AZS, trądzik)

Choć przyczyny zmian i chorób skórnych mogą być różnorakie, leczenie wielu z nich okazuje się zadziwiająco proste dzięki zastosowaniu tlenoterapii hiperbarycznej. Działa ona stymulująco na fibroblasty, które odpowiedzialne są za syntezę m.in. kolagenu i elastyny, czyli włókien zapewniających elastyczność skórze, sprzyja wydajniejszej regeneracja nabłonka, przyspiesza wydalanie toksyn, zwiększa utlenienie tkanek, poprawia metabolizm całego ciała. Tlenoterapia hiperbaryczna redukuje stan zapalny, przyspiesza gojenie ran skórnych i wzmacnia układ immunologiczny, dzięki czemu zwalcza zakażenia i nie dopuszcza do powstania infekcji.

Wspomaga w leczeniu chorób przewodu pokarmowego

Wśród wskazań do zastosowania tlenoterapii hiperbarycznej jest również leczenie i profilaktyka chorób przewodu pokarmowego (problemy z wchłanianiem pokarmu – zaburzenia przewodu pokarmowego, choroba wrzodowa, niedrożność jelit, wrzodziejące zapalenie jelit i inne choroby jelit, wirusowe zapalenie wątroby typu B). Korzystny wpływ tlenoterapii: zwiększa zawartość tlenu w niedotlenionych tkankach ściany jelita oraz poprawia ukrwienie ścian jelit, łagodzi dolegliwości bólowe, przyśpiesza proces gojenia się owrzodzeń i nadżerek, poprawa kurczliwości i perystaltyki jelit, zmniejsza objętość gazów jelitowych, zmniejsza powikłania ropne i septyczne, skraca czas rehabilitacji pozabiegowej.

Wspomaga w leczeniu nadwagi i otyłości 

Oddychanie czystym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia wpływa znacznie na zwiększenie ilości tlenu rozpuszczonego w krwiobiegu. Dzięki temu tlen dociera do wszystkich komórek i tkanek ciała. Efektem tego jest zwiększenie wydolności organizmu, przyśpiesza przemianę materii oraz zwiększa tempo metabolizmu dzięki czemu powoduje szybszą i efektowną utratę nadmiaru masy ciała i wyszczupla sylwetkę.

Ma zastosowanie w chirurgii ogólnej i plastycznej oraz ortopedii

Korzyści z tlenoterapii hiperbarycznej mogą osiągnąć osoby po przebytych operacjach chirurgicznych, ortopedycznych oraz plastycznych. Po przebytych zabiegach mogą pojawić się powikłania pooperacyjne, należą do nich: zakażenia, obrzęki, niedokrwienie, martwica, niedowłady. To wszystko pogarsza stan zdrowia. Uszkodzone tkanki cierpią z powodu ingerencji chirurgicznej oraz z  braku dostępu tlenu, który spełnia funkcje regenerujące. Tlenoterapia w tym momencie może odegrać bardzo ważną rolę. Po dostarczeniu tlenu przy podwyższonym ciśnieniu, poprawimy ciśnienie krwi i maksymalne dotlenienie tkanek, co przyśpieszy gojenie ran, zmniejszy ryzyko powikłań pooperacyjnych, przyśpieszy regenerację nabłonka, wzrost kości oraz chrząstek, zwiększy utlenienie i przepływ krwi w tkankach niedotlenionych, zwiększy aktywność granulocytów, które wykazują zdolność niszczenia bakterii. Przyśpieszy wydalenie toksyn i poprawę metabolizmu całego ciała. Tlenoterapia hiperbaryczna pomaga również zminimalizować powikłania. Dobrze jest również skorzystać z komory hiperbarycznej przed zabiegiem, aby lepiej przygotować organizm do „ingerencji zewnętrznej”. Przebywając w podwyższonym ciśnieniu i otrzymując dużą dawkę tlenu robimy jakby „zapas” jego w komórkach, co sprawi, że po zabiegu regeneracja organizmu przebiegnie zdecydowanie szybciej, zmniejszy się ryzyko powikłań a również skróci się czas rekonwalescencji.

Ma korzystny wpływ na choroby neurologiczne: udary mózgu, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera

Tlen hiperbaryczny ożywia i pobudza do życia uśpione od dawna neurony i przywraca ich prawidłowe funkcjonowanie. Zaleca się go w przypadku rehabilitacji schorzeń neurologicznych takich jak wylewy i udary bo zmniejsza stopień uszkodzenia mózgu oraz jego obrzęk. Mechanizmy działania hiperbarii tlenowej w schorzeniach neurologicznych obejmują:

 • poprawę warunków przepływu w mikrokrążeniu
 • podnosi aktywność mózgu i koncentrację
 • poprawę metabolizmu w tkance nerwowej
 • redukcję obrzęku mózgu
 • łagodzi stany depresyjne
 • zwiększenie przepuszczalności bariery krew-mózg
 • ożywia i pobudza do życia „uśpione” komórki oraz przywraca ich prawidłowe funkcjonowanie
 • stymuluje pracę układu nerwowego
 • zniesienie hipoksji – niedotlenienia
 • ochronę przed późniejszymi następstwami urazu mózgu
 • zwiększa przepuszczalność do komórek źle ukrwionych (tlen jest w stanie trafić do miejsc, gdzie w normalnych warunkach byłoby to niemożliwe)
 • zmniejsza stopień uszkodzenia mózgu powstały na skutek wylewów lub udarów a nawet
  do odwrócenia dysfunkcji (badania naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiw dowodzą, że stan osób poddanych terapii hiperbarycznej znacznie się poprawił, dochodziło do ustąpienia paraliżu, wzrostu czucia i powrotu mowy, uśpione neurony zaczęły ożywać nawet po 3 latach od udaru),

Dzięki zabiegom tlenoterapii hiperbarycznej dochodzi do powstania nowych naczyń krwionośnych, a dzięki stymulacji komórek macierzystych, których liczba zwiększa się aż ośmiokrotnie, do regeneracji uszkodzonych komórek i tkanek.

Gazy pod zwiększonym ciśnieniem (hiperbarycznym) są w stanie znacznie szybciej dyfundować do płynów i gromadzić się w zwiększonych stężeniach, co wpływa na kilkakrotne stężenie tlenu w krwinkach czerwonych, osoczu, układzie limfatycznym i płynie mózgowo-rdzeniowym, co z kolei wpływa na poprawę krążenia krwi.

Wyniki badań dowodzą, że wokół zniszczonej komórki nerwowej istnieje tzw. Cień – strefa zawierająca pomiędzy komórkami martwymi także komórki nieczynne (uśpione), znaczna ilość komórek jest nadal zdolna do życia nawet kilka lat po udarze. Dostarczenie do tych komórek tlenu przy użyciu hiperbarii tlenowej powoduje ich reaktywację. Przyczynia się też do zmniejszenia obrzęku i zwiększenia elastyczności erytrocytów. Odkrycie to jest podstawą do zastosowania hiperbarii tlenowej w leczeniu udarów, pourazowych uszkodzeń mózgu i porażeń mózgowych.

Badania przeprowadzone w 2016 i 2017 roku na Uniwersytecie w Tel Awiwie wykazały, że terapia hiperbaryczna może załagodzić objawy w chorobie Alzheimera.

„To rewolucyjne leczenie choroby Alzheimera wykorzystujące hiperbaryczną komorę tlenową, która w przeszłości była niezwykle skuteczna w leczeniu trudno gojących się ran” – mówi prof. Uri Ashery z Sagol School of Neuroscience TAU i Wydziału Sciences, który kierował badaniami. „Po raz pierwszy wykazaliśmy, że hiperbaryczna terapia tlenowa może rzeczywiście poprawić patologię choroby Alzheimera i poprawić deficyty behawioralne związane z chorobą.

Wspomaga leczenie trudno gojących się ran i oparzeń

Problemy z prawidłowym gojeniem się ran mogą być spowodowane m.in. współistniejącą cukrzycą, niewłaściwym przepływem krwi lub infekcjami. Natomiast normalny proces gojenia się rany trwa zwykle od kilku do kilkunastu dni i jest uzależniony od jej umiejscowienia, rozległości oraz przyczyn wystąpienia.

W leczeniu trudno gojących się ran i owrzodzeń w tkankach otaczających ranę dochodzi do hipoksji, czyli niedoboru tlenu w tkankach. Hipoksja spowodowana jest upośledzeniem mikrokrążenia i wynikającym z tego niedostatecznym zaopatrzeniem tkanek w tlen. Zużywając tlen głównie na obwodzie rany tworzy bardzo niekorzystny gradient stężenia pomiędzy obwodem a centrum rany, gdzie prężność tlenu może spadać nawet do zera. Niedokrwienie, obrzęki, martwica czy nawet niedowłady to konsekwencje nie gojenia się ran, wskutek ich niedotlenienia.

Cechą charakterystyczną rany przewlekłej jest niedotlenienie tkanki chorobowej, powoduje to rozwój bakterii. HBOT bezpośrednio hamuje rozwój bakterii beztlenowych, a także pobudza właściwości bakteriobójcze białych krwinek w walce z bakteriami tlenowymi, co sprzyja leczeniu zakażeń. Hiperbaria tlenowa nie tylko zwiększa ciśnienie parcjalne tlenu w tkankach, ale też wzmacnia działanie antybiotykoterapii. Głównym celem leczenia tlenem jest zwiększenie dopływu tlenu do ran, które wykazują nieprawidłową reakcję na inne sposoby leczenia. Tlenoterapia poza dotlenieniem tkanek przyspiesza regenerację nabłonka, wydalanie toksyn oraz poprawia metabolizm całego ciała. Ogranicza także powikłania występujące po zabiegach chirurgicznych.

Wprowadzenie terapii hiperbarycznej jako leczenia wspomagającego w przypadkach trudno gojących się ran doprowadziło do znacznej poprawy wyników leczenia. Dobry przykład stanowią efekty leczenia ran w przebiegu stopy cukrzycowej. Terapia HBO wspomaga w tym przypadku równolegle prowadzone leczenie chirurgiczne i antybiotykoterapię.

Efekty systematycznie prowadzonego leczenia w komorze hiperbarycznej w przypadku trudno gojących się ran:

– zwiększenie dopływu tlenu do tkanek objętych procesem chorobowym,

– zmniejszenie obrzęku,

– zahamowanie namnażania się bakterii beztlenowych,

– poprawa ukrwienia,

– regeneracja nabłonka oraz zwiększenie produkcji kolagenu,

– zwiększenie aktywności komórek kościotwórczych,

– działanie bakteriobójcze,

– działanie przeciwzapalne,

– wzmocnienie układu immunologicznego,

– zwiększenie produkcji erytrocytów i komórek macierzystych,

– aktywacja tworzenia się naczyń krwionośnych.

Na skutek oparzenia tkanek miękkich (skóra i mięśnie) następuje gwałtowny spadek ich ukrwienia. Z powodu uszkodzenia ścian naczyń dochodzi do powstawania obrzęków, obejmujących głębokie warstwy skóry i mięśni, co w efekcie może doprowadzić do większych uszkodzeń niż pierwotny uraz. HBO redukuje obrzęki oraz zmniejsza utratę płynów przez powierzchnię uszkodzonej skóry. Tlen docierając do tkanek uszkodzonego obszaru wspomaga proces gojenia. W efekcie obszar uszkodzonych tkanek konieczny do opracowania chirurgicznego zmniejsza się.

Nagła głuchota

Nagła głuchota to częściowa lub całkowita niezdolność odbierania bodźców akustycznych, które spowodowane mogą być urazem mechanicznym, zakażeniem wirusowym, bakteryjnym, zaburzeniem autoimmunologicznym lub naczyniowym. Komórki czuciowe ucha wewnętrznego nie mają pełnego bezpośredniego zaopatrzenia w tlen drogą naczyniową, dlatego są one uzależnione od wychwytu tlenu z endolimfy drogą dyfuzji. Tlenoterapia hiperbaryczna jest metodą zwiększającą ciśnienie parcjalne tlenu w uchu wewnętrznym. Tlen podany pod ciśnieniem poprawia właściwości reologiczne i mikrokrążenie, co skutkuje optymalizacją warunków regeneracji struktur ucha wewnętrznego. Już wiele badań naukowych potwierdza, że terapia tlenem hiperbarycznym przynosi bardzo dobre rezultaty w leczeniu nagłej głuchoty. Jak potwierdzają specjaliści, wczesne rozpoczęcie leczenia tlenem hiperbarycznym istotnie poprawia rokowania pacjenta, a nawet powoduje całkowite ustąpienie zaburzeń słuchu. Do leczenia HBOT kwalifikuje się następujące choroby narządu słuchu: nagła głuchota, szumy uszne, choroba Maniere’a, uraz akustyczny, zapalenie ucha zewnętrznego.

Migrenowe bóle głowy 

Podczas zabiegu w komorze hiperbarycznej poprawia się przepływ krwi do mięśni i mózgu, co powoduje zmniejszenie napięcia mięśniowego i objawów migrenowych. Dotleniona krew dopływająca do tkanek mózgowych uzupełnia braki tlenowe w komórkach obkurczając tym samym naczynia krwionośne i w efekcie naturalnie eliminuje bóle migrenowe. Pacjenci korzystający z tlenoterapii zauważyli ustąpienie objawów lub rzadsze ich występowanie. 

Borelioza

Jest to bardzo niebezpieczna choroba, z którą często nie radzą sobie antybiotyki, szczególnie w przypadku, gdy nie podejmiemy leczenia krótko po kontakcie z kleszczem. Lista objawów boreliozy jest bardzo długa m.in. występuje gorączka, dreszcze, poty, zapalenie stawów oraz wiele symptomów ze strony ośrodkowego układu nerwowego (borelioza może występować pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu). Tlenoterapia hiperbaryczna redukuje stany zapalne i już na początku terapii może złagodzić lub eliminować niektóre z objawów przewlekłej infekcji. Dodatkowo regularne sesje HBOT wspierają organizm podczas długotrwałej antybiotykoterapii. Tlen to silny środek bakteriobójczy, natomiast Borrelia burgdorferi (bakterie wywołujące boreliozę) umierają w obfitej ilości tlenu. Tlenoterapia jest skuteczna wobec bakterii beztlenowych, które wywołują wiele infekcji zagrażających życiu. Tlen zabija wewnątrzkomórkowe bakterie (m.in. Mycoplazma, Bartonella), wirusy i pierwotniaki, wspomagając rozwój nowych komórek. Działający jak antybiotyk tlen zakłóca metabolizm bakterii. Ponadto w wyniku tlenoterapii powstają wolne rodniki, które są toksyczne dla mikroorganizmów, zaś sama terapia może okazać się złotym środkiem w przypadku infekcji odpornych na antybiotyki – podanie tlenu pod wyższym ciśnieniem w komorze hiperbarycznej sprawi, że działanie leków będzie skuteczniejsze.

Skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu boreliozy potwierdziły badania – w 1998 r. zespół doktora Williama Fife’a sprężał chorych na boreliozę pacjentów do ciśnienia 2,36 ATA i podawał im do oddychania czysty tlen. Efekt? Blisko 85 proc. pacjentów zaobserwowało znaczącą poprawę – niektóre objawy choroby znikały całkowicie. Co ważne – stan wielu pacjentów przed zastosowaniem tlenoterapii pogarszał się nawet pomimo leczenia. Dopiero tlenoterapia hiperbaryczna przyniosła pozytywne efekty.

Wpływa na rehabilitację kardiologiczną

Korzystając z tlenoterapii hiperbarycznej wspomagamy organizm większą ilością tlenu, który wraz z osoczem i krwią dociera do wszystkich komórek i tkanek organizmu. W ten sposób tlenoterapia poprawia efekty leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego: dostarcza tlenu, który odżywia, leczy i pomaga w przywróceniu krążenia w tym obszarze, uelastycznia ścianki żył i rozrzedza krew, dzięki czemu następuje lepsze ukrwienie wszystkich tkanek i narządów, zwiększa dopływ tlenu do serca i dzięki temu skutecznie zapobiega uszkodzeniom mięśnia serca i atakom serca m.in. u osób z zespołem wieńcowym.

Wspomaga w leczeniu reumatyzmu

Hiperbaria tlenowa jest wspaniałą pomocą w leczeniu schorzeń reumatoidalnych.  Dlatego, że poprzez eliminację stanu zapalnego oraz innych czynników immunologicznych znacząco hamuje ona rozwój procesu chorobowego a jednocześnie koi ból, znieczula oraz regeneruje wszystkie tkanki ustroju.